Yavru köpek tuvalet eğitimi yavru köpeğinize eve geldiği andan itibaren güzel bir yaşam alanı belir leyin. Bu yaşam alanı sizi devamlı göremeyeceği bir yerde olmasına özen gösterin. Yavrunuzun büyüklüğüne göre dilerseniz  petshoplardan hazır yaşam alanlarından tedarik edebilirsiniz. Yavrunuza bir yaşam alanını oluşturdunuz . Yaşam alanının yüzeyini hazır çiş pediile kaplayın bir kısmına yatağını bir kısmada su kabını güzelce yerleştirin. Yavrunuza yeni ortamına alışması için beş gün zaman tanıyın. Bu zaman zarfında pislettiği pedi değiştirin ve yatağından uzak olan boş kısma çiş damlası damlatın üç damla damlatmanız yeterli olacaktır. Köpekler genelde yattıkları yerden uzak bölgelerde ihtiyaç görürler. Bu bölgeyi belirleyip çiş damlasını o bölgeye damlatın . Altıncı gün yüzeydeki pedleri teke düşürüp yatağından ve su kabında uzak olan boş bölüme serin ve tekrar çiş damlası damlatın üç damla yeterli olacak . Biraz sabırlı olun pedinin dışına yaptığını gördüğünüzde ona kızmayın korkutmayın bu müdahaleler de bulunursanız korkutup psikolojisini boza bilirsiniz.

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi İncelikleri

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi İncelikleriBu olayda kötü bir sonuç doğurur. Dışkısını sizden saklamak için dışkısını yemeye alıştırır. Bu tarz durumlarda yapmanız gereken doğru hareket yavrunuzu elinizle tutup çiş pedinin üzerine götürmek oraya dışkısını yada çişini yapmasını sağlamak olacaktır. Pedin dışına yaptığı yüzeyi deterjan çamaşır suyu gibi maddeler ile silmeyin bu maddelerde amonyak içermekte ve köpekler amonyak kokusunu sever kokuyu aldıkları yere ihtiyaç görürler. Unut mayın yavrunuzun kafasını karıştırmayın. Pedin dışına yaparsa sildiğiniz yüzeyi mutlaka sulandırılmış sirkeyle silin sirke kokusunu pek sevmezler ve pede yönelirler sabırlı davranın bu yöntemle görecek siniz yavrunuzun çiş eğitimi kısa sürede tamamlanacak. Sadece pede yapmaya başladığında artık kademe kademe önce bir odadan başlayarak evin her yerini öğrenmesini sağlaya bilir siniz .

Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi İncelikleriEvin her yerini öğrendiğinde pedi nereye koyarsanız koyun o pedi bulup pedine yapacaktır. Aşı periyotları bittikten sonra dış dünyaya çıkmaya başladıklarında yemek vakitlerinden sonra gezdirme zamanlarını ayarlayın. Köpekler genelde yemekten sonra ihtiyaç gördükleri için gezmeye çıktıklarında dış dünyada ihtiyaçlarını görecekler. Dış dünyadaki kokular onları tahrik edecek diğer köpeklerin bıraktıkları kokuların üstüne yeni izler bırakacaklar ve doğası gereği kendi alanlarını belirleyecekler. Beli bir zamandan sonra evdeki pedi kaldırdığınızda sadece gezintiye çıktıklarında ihtiyaçlarını görecekler ve tuvalet eğitimi tamamlayacaklar. Bu makalemizde yavru köpek tuvalet eğitimi konusunda temel incelikleri anlatık. İçeriğimizi değerlendirmek için yorum yapabilirsiniz.

Cevapla

Elit Köpek

Köpek Severlerin Buluşma Noktası

Elitkopek.com © Tüm Hakları Saklıdır