Maltese Terrier KökeniMaltese Terrier diğer bir adıyla Bichon Maltaise olarak da bilinen Malta Köpeği, adından da anlaşılacağı üzere kökeni kesin olarak bilinmese de, kökeninin Akdeniz’de bir ada ülkesi olan Malta’nın olduğuna inanılır ve dünyanın en eski ırklarından biri olarak kabul edilir. Malta Sicilya’nın güneyinde Akdeniz’in ortasında yer alan antik zamanlarda, ada seyyahlar, denizciler ve zengin tüccarların buluştuğu ortak bir kavşak niteliğindeydi. Milattan önce 3500 yıl öncesine kadar Malta güçlü bir liman kenti aynı zamanda ekonominin ve kültürün simgesiydi. Daha sonraları bu stratejik geçit Fenikeliler, Yunanılar ve Romalılar tarafından defalarca işgal edilerek ele geçirildi. Bu süreçte dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sosyeteden kadınların dikkatini beyaz bir oyuncak kucak köpeği çekti ve böylece  serüveni başladı.Maltese Terrier Kökeni

Tarihte öne çıkmış bir köpek ırkı olmasına rağmen Maltese Terrier köpeğinin atası tam olarak bilinmemekle beraber birçoğu bu ırkın Akdeniz’deki Malta adasında bulunan Spitz veya Spaniel ırkı köpeklerden türediğine inanıyor. Bazıları ise İtalya’da geliştiğine inanmaktadır. Bir kısmı da Asya kökenli olduğunu ve küçük Asya köpeklerinin geliştirilmesinde rol aldığını düşünmektedir. Roma İmparatorluğu’nun aristokratları Maltese Terrier’inden çok etkilenmiş ve sanat eserlerinde bu ırka yer vermişlerdir. Hatta Aristoteles Maltese Terrier’den “kusursuz proporsiyonlu” olarak bahsetmektedir. Ayrıca Goya ve Sir Joshua Reynolds gibi birçok ünlü ressam bu küçük köpekleri güzel kadın portrelerinde kullanmışlardır. Daha sonra Roma’nın yıkılmasıyla Maltese Terrier ırkı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış ve Çinli üreticiler bu ırkı kurtararak kendi minyatür ırklarıyla çiftleştirerek Avrupa’ya daha rafine bir ırk olarak geri getirmişlerdir.

Malltese Terrier kökeninde av köpeği olarak kutlanıldı

Maltese Terrier KökeniDönemsel olarak farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmış olsa da önceleri kemirgenleri avlamak için kullanıldığı bilinmektedir. Asil ve sempatik görünümünün fark edilmesinden sonra Avrupa’ya ithal edilmiş ve Mary, Queen Elizabeth, Queen of Scotts, Josephine Bonaparte ve Marie Antoinette gibi ünlü isimlerin Maltese Terrier köpeği sahiplenmesiyle birlikte popüler hale gelmiştir. Bu ırk 1870 yıllarında en eski Westminster Kennel Club şovlarına katılarak gösterilerde izleyicileri etkiledi ve oyuncak gurubu yarışmalarını kazanarak mükemmel bir geçmişe sahiptirler.   Günümüzde popüler iğini koruyan bayanlar ve çocukların ilgi duyduğu en sevimli köpek ırklarından biridir. Böyle özel bir yavruya sahibi olmak isterseniz www.elitkopek.com bizlere ulaşa bilir siniz elit köpek  ailesi olarak sizlerin hizmetinizdeyiz.

Cevapla

Elit Köpek

Köpek Severlerin Buluşma Noktası

Elitkopek.com © Tüm Hakları Saklıdır