Maltese Terrier Beslenmesi Maltese Terrier beslenmesi  beslenmesi çok hassas bir ırktır. Mutlaka yaşına uygun, içerisinde ihtiyacı olan besleyici gıdaları bulunduran kuru mamaları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda bu ırkın sindirim sistemi de oldukça hassastır. Yemek artıklarından, pişmiş kemiklerden ve özellikle yağ oranı yüksek olan gıdalardan kesinlikle kaçınmalısınız. Aksi halde kuru mama yemek istemeyecektir. Eğitim esnasında köpeğinizi ödüllendirmek için küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri verilebilir. Tabi ödül maması konusunda aşırıya kaçmak obeziteye neden olabilir. Bu durumu da göz ardı etmemenizde fayda vardır. Ayrıca mama kabının yanına mutlaka su bulundurmalısınız. Yavruyken Maltese Terrier’in beslenmesi için gelişmesine yardımcı olacak mamalar tercih edilmelidir ve günde dört kere verilmesi yeterlidir. Yetişkinlik döneminde ise 1 ölçü mamanın bölünerek günde iki kere verilmesi sağlıklı beslenmesine yeterli gelecektir. Eğer köpeğiniz’de iştahsızlık veya yemek yedikten sonra herhangi bir rahatsızlık görürseniz, vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Maltese Terrier BeslenmesiMaltese terrier ırkında dikkat edilmesi gereken hususlar.!

 

Maltese terrier, nemli alanlardan uzak tutulmalıdır. Ayrıca çok sıcak havaları sevmezler, bu havalarda rahatsızlanabilirler. Tüylerinde azalma olduğu zamanlarda cildi güneş yanıklarına karşı hassaslaşır. Bu ırkta görünen hastalıklardan bahsedecek olursak; Patellar luxasyonu, genellikle diz kapağının diz eklemine düzgün şekilde oturmasını sağlayan ön ve yan bağlardaki hasar ya da dejeneratif bozukluklar ve gevşeklikler sonucu oluşur. Bu bağların doğuştan veya travma sonucu bozulmasıyla eklemin hareketiyle birlikte çıkık meydana geliyor. Diğer taraftan uyluk kemiğinin pozisyonunun bozulması sonucu, uyluk kemiğine bağlı ön bağın da yön değiştirmesi kaçınılmaz olduğundan bu hastalığa sebebiyet verebiliyor.

Portosistemik, kalıtsal ya da kazanılmış olarak ortaya çıkan bir karaciğer bozukluğudur. Karaciğer damarlarının anormal şekilde birbirine bağlanmasından dolayı ortaya çıkar. Progresif retina atrofisi (PRA), ilerleyici retina tembelliği olarak da adlandıracağımız bu hastalık genetiktir ve kuşaktan kuşağa geçebilir. Retina yavaş yavaş incelir ve hücrelerin fonksiyonu bozulur.Maltese Terrier Beslenmesi

Genellikle gece ya da loş ortamlarda görüş kaybı ile başlar ve zamanla ilerleyerek gündüz görüşü de bozulur. Beyaz köpek titreme sendromu, idiyopatik beyincik iltihabı olarak bilinen bu hastalık beynin koordinasyon ve kas kontrolünden sorumlu kasların iltihabı nedeniyle istemsizce titremesi sonucu ortaya çıkar. İçten hapşırma, sık görülen bu durum köpeklerin yumuşak damak veya gırtlak bölgesindeki spazmdan kaynaklanır ve bir takım tahriş edici etkenlerden, bazı alerjilerden kaynaklı olabilir.Tabi bu hastalıklar gözünüzü korkutmasın, köpek satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biride köpeğinizin sağlıklı olmasıdır.

Cevapla

Elit Köpek

Köpek Severlerin Buluşma Noktası

Elitkopek.com © Tüm Hakları Saklıdır