Maltese Terrier bakımı yapısal olarak hiperaktif olmasına rağmen, uykuya düşkündürler. Yavru köpekler günde 18 ile 20 saat arası uyurken, yaş ilerledikçe bu süre azalır ve yetişkin köpekler ise günde 12 ile 14 saat arası uyuması normal kabul edilir. Uykusunu iyi alamayan köpek huzursuz olur ve sürekli havlar. Köpeğinizin uykusunu iyi alması için uyuyacağı ortamın şartları uygun olmalıdır. Mesela Maltese Terrier çabuk üşüyen bir köpek olduğu için ortamın sıcaklığı 25 derece civarında olmalı ve uyuması için özel bir alana ihtiyaç duymaktadır.

Bu köpeklerin diş bakımı önemlidir, dişler hijyenik olmalı ve düzenli olarak fırçalanmalıdır. Diş sorunlarına eğilimi olması nedeniyle köpeğinizi sadece yumuşak yiyeceklerle beslemek doğru değildir. Kuru ve yumuşak yiyecekleri karıştırarak köpeğinize verebilirsiniz yani yiyeceğin ne çok sert ne de çok yumuşak olmaması gerekmektedir. Eğer köpeğiniz dişlerinin fırçalamasından hoşlanmıyorsa diş spreyi kullanmak kurtarıcı bir seçenek olabilir. Fırçalamada olduğu gibi bu tür ürünleri düzenli olarak kullanmak plak ve tatarları temizleyerek iyi bir sonuç verecektir.

Maltese Terrier bakımı gözlerde oksit len meye dikkat..!

MalteTerrierse ’in göz bakımına ayrı bir özen göstermeniz gerekmektedir. Gözlerinden akan sıvının temizlenmesi önemlidir, aksi takdirde göz çevresinde lekeler oluşabilir. Bu durumu önlemek için günlük olarak gözlerini ılık suyla temizleyin ve çapaklarını steril bir pamuk yardımıyla alın. Ayrıca mineral içeriği yüksek olan su da lekelenmeye neden olabilir, bu nedenle arıtılmış su kullanabilirsiniz. Plastik mama kabı kullanmak yerine çelik, seramik veya camdan yapılmış mama kaplarında köpeğinizi beslemelisiniz. Maltese Terrier’in kulaklarının haftada en az bir kere kontrol etmeniz gerekir. Son olarak tüy bakımından bahsetmek gerekirse, günlük olarak tüylerinin fırçalanması gerekir. Tüylerini yaz aylarında kısaltabilir kış aylarında ise daha uzun tutabilirsiniz. Bu ırk fazla tüy dökmez, tüylerini yılda bir kez kısaltılması yeterli olur. Beyaz tüyleri çok çabuk kirlendiğinden haftada bir kez yıkanabilir. Tüylerinde aşırı bir dökülme fark ederseniz, bu durum Alopesiden hastalığından kaynaklıdır. Bu hastalık tüylerin dairesel dökülmesi şeklinde olur ve hormonsal olabileceği gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir. Böyle bir durumda elit köpek ailesi olarak, veteriner hekime başvurmanızı tavsiye ederiz. Yavru bir Maltese Terrier   sahibi olmak isterseniz www.elitkopek.com olarak sizleri bekliyoruz

Cevapla

Elit Köpek

Köpek Severlerin Buluşma Noktası

Elitkopek.com © Tüm Hakları Saklıdır