Labrador Retriever, Kanada’nın kuzeydoğu Atlantik kıyılarındaki Newfoundland adasında kendini gösteren ve St. Johns şehrinin ismiyle anılan St. John’s Water Dog ve Newfounland türlerinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkmış bir ırktır. Su içinde avlanmasıyla tanınan bu ırk uzun yıllar ördek avında kullanılmış ve balıkçı gemilerini çekmişler, günümüzde ise suya olan düşkünlükleriyle bilinirler. Bu ırkın adı çiftlik işçisi anlamına gelen Portekizce’de “lavradores” ya da İspanyolca “labradores” kelimelerinden türemiştir.

Labrador Retriever, bu adaya gelen yabancılar tarafından fark edildi ve av köpeği olarak kullanılmak için 1800’lü yıllarda İngiltere’ye götürüldü. Daha sonra Newfoundland hükümetinin tek bir köpek bakmaya izin vermesi ve dişi köpeklerden yüksek vergiler alması gibi nedenlerden dolayı ırk yok olma noktasında gelmiş, fakat İngiltere’de varlığını sürdürerek ayrı bir ırk olarak tanınmaya devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’da tanınmaya başlamış ve Amerika’nın en popüler köpeği olmuştur.

labrador retrieverKış Şartlarına Dayanıklı Labrador Retriever

Labrador , Kanada’nın yoğun ve sert hava koşullarına dayanıklı fiziksel özellikleriyle bilinirler. Kış aylarında sudan çıktığında onları bu soğuya karşı koruyacak kürke sahiptirler. Uysallığı, becerikli oluşu ve kendine güvenli duruşuyla kısa sürede ün kazanmıştır. Amerikan Kennel Kulübü tarafından 1917 yılında resmi olarak kabul edilmiştir. 1991 yılından beri en fazla kayıt altına alınmış türdür. 2006 yılında ise Amerikan Kennel Kulübü 124 bin Labrador kaydı alarak dünyada ikinci sıraya yerleşmiştir. Bu ırk Sporting köpekleri sınıfındaki bir av köpeğidir. Genellikle av kuşlarını ve su kuşlarını avlamak için kullanılırlar. Amerikan Kennel Kulübü sınıflandırılması ne olursa olsun

En Çok Tercih Edilen Ev Köpeği

Labrador harika kişiliği, yumuşak eğilimi ve sadakati nedeniyle Amerika’nın en sevilen aile içinde çok tercih edilen evcil hayvanlarından biri haline gelmiştir.
Günümüzde Labrador zekası, kolay eğitilebilliği, çok yönlü mizahı ve insanlarla iyi geçinmesinden dolayı zaman içerisinde sadece avlarda değil bunun yerine başka alanlarla da kullanılmaya başlanmıştır. Körler için refakatçi, duygusal sorun yaşayan çocuklarda terapi köpeği olarak kullanılmıştır. Ayrıca koku duyusunun gelişmiş olduğundan dolayı uyuşturucu ve patlayıcı madde tespiti, arama kurtarma gibi iz takibinde polise yardımcı olurlar. Satılık Labrador Retriever yavruları için ilan ana sayfada gözüken ilanlarımızı inceleyebilirsiniz.

Cevapla

Elit Köpek

Köpek Severlerin Buluşma Noktası

Elitkopek.com © Tüm Hakları Saklıdır