Labrador BakımıDünya en çok ilgi duyduğu  ırkların başında gelen Labrador Bakımı ile ilgili bilin mey enler. Bu ırkın iki katmandan oluşan kürkünün bakımı oldukça kolaydır. Tüy dökümü orta seviyede olup, haftalık düzenli olarak tüylerinin fırçalanması tüy dökümünü minimum seviyeye indirir ve tüylerinin parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda temiz ve güzel kokulu olmalarını sağlamak için ayda bir banyoya ihtiyaç duyarlar. Elbette bu durum köpeğinizin kirlilik durumuna göre değişkenlik gösterir ve yıkama sıklığınızı artırabilir. Tartar birikimini ve ağızda oluşan bakterileri temizlemek için köpeğinizin dişlerini haftada en az iki veya üç kere fırçalamanız önerilir. Eğer diş eti hastalığı ve ağız kokusu gibi durumlar söz konusu ise bu durumu önlemek için dişlerin günlük fırçalanması gerekir.Labrador Bakımı

Köpeğinizin tırnakları kendiliğinden alınmıyorsa ayda bir veya iki kez tırnaklarını kesmeniz gerekmektedir.  Kısa ve özenle kesilmiş tırnaklar ayaklarının daha sağlıklı olmasını sağlar ve sizi selamlamak için ayağa kalkarken bacaklarınızın ya da kollarınızın çizilmesini önler. Köpeğinizin kulaklarını haftada bir kızarıklık ya da kötü bir koku olup olmadığını kontrol ederek bakmalısınız. Bu durum enfeksiyon olduğunu gösterebilir. Bunu önlemek için de yumuşak ve ph dengeli bir kulak temizleyici ile nemlendirilmiş bir pamuk yardımıyla kulak kanalına sokmadan sadece dış kulağı temizlemeniz yeterlidir. Kulak enfeksiyonları yaygın olduğu için her banyodan sonra, yüzdükten veyahut köpeğiniz ıslandığı zaman kulaklarını mutlaka temizleyin. Bu şekilde olası bir enfeksiyonun önüne geçmiş olursunuz.

Sağlık sorunlarını ne kadar erken tespit ederseniz sorunu o kadar erken çözersiniz

Elit köpek ailesi olarak şunu da belirtmek isteriz ki, köpeğinizi tımar ederken, cildinde, burnunda, ağzında, gözlerinde ve ayaklarında yaralar, kızarıklıklar veya iltihaplanma gibi enfeksiyon belirtileri olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz. Gözlerde kızarıklık veya akıntı olmamalı daima sağlıklı olmalıdır. Bu şekilde dikkatli incelemeleriniz olası bir sağlık sorununu erken tespit etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca yavru Labrador yetiştiriyorsanız bakımına daha bir özen göstermeniz gerekmektedir. Yavru köpeğiniz en az iki yaşına geldikten sonra ve eklemleri tamamen oluşuncaya kadar kaldırım gibi çok sert zeminlerde oynamasına izin vermemelisiniz. Daha çok toprak, çimen gibi yumuşak zeminler tercih etmelisiniz.

Kaliteli mama hem daha az tüketiyor hemde daha faydalı oluyor

Labrador BakımıKöpeğinizin ne kadar mama yediği büyüklüğüne, yaşına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite seviyesine göre değişkenlik gösterir. Her köpek aynı miktarda yiyeceğe ihtiyaç duymaz, ortalama önerilen miktar günlük iki öğün kuru gıda verilmesidir. Tabi satın aldığınız köpek mamasının kalitesi de bir diğer etkendir. Mama ne kadar kaliteli ve içerdiği besleyici ögeleri yüksek ise köpeğinize vereceğiniz mama miktarı hem daha az olur hem de doğru beslenmesini sağlamış olursunuz.

Bu ırkın dengeli beslenmesi önemlidir. Bunun için kuru ama ideal bir seçimdir. Çünkü kuru ama size kolaylık sağlar, ayrıca köpeğinizin büyüme evresindeki vitamin eksikliklerini, beslenmeden kaynaklı kansızlık, halsizlik ve yorgunluk gibi birçok hastalığın önüne geçerek sağlıklı büyümesini sağlayacak ve vücut direncini daima yüksek tutarak temel besin ihtiyacını karşılayacaktır.

Genel olarak sağlıklı bir ırktır, ancak bütün ırklar gibi onlarda bazı sağlık sorunlarına yatkındır. Bunlardan bahsedecek olursak;Kalça displazisi, uyluk kemiğinin kalça kemiğine sıkıca oturmamasından kaynaklı kalıtsal bir hastalıktır. Arka bacaklardan birinde veya her ikisinde ağrı şeklinde kendini gösterir. Yine buna benzer dirsek displazisi de, köpeğin dirseğini oluşturan ve eklem gevşekliğine neden olan üç kemiğin farklı büyüme hızlarından kaynaklı kalıtsal bir hastalıktır.

Katarakt, zaman içinde büyüyebilen göz merceği üzerinde bulanık lekeler ile ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Herhangi bir yaşta gelişebilir ve bazı durumlarda ciddi görme kaybına neden olur. Gözle ilgili bir diğer hastalık ise, PRA yani Progresif Retina Atrofisi’dir. Bu hastalık retinanın kademeli olarak bozulmasıdır. Hastalığın ilk evresinde köpekler gece körlüğü olur, sonrasında gündüz görüşlerini de kaybeder.Epilepsi, hafif ve ağır nöbetlerle kendini gösteren, kovalanır gibi koşmak, saklanmak gibi anormal davranışlarla ortaya çıkan bir hastalıktır.

Gastrik Dilataion-Volvulus, genellikle köpeklerde şişkinlik diye adlandırdığımız bir hastalık türüdür. Özellikle günde fazla öğün yediğinde, çok miktarda su içtiğinde veya hızlıca yemek yedikten sonra sert bir şekilde egzersiz yaptığında yaşamını tehdit eden bir durumdur. Köpek midesindeki fazla havadan kurtulmak için getiremez ya da kusmaz ve kalbe kan akışı engellenir, tansiyon düşer, köpek şoka girer. Böyle bir durumda acil tıbbi yardım gerekir. Burada Labrador Retriever’de görülen hastalıkların birkaçından bahsetmeye çalıştık. Eğer köpeğiniz de anormal davranış bozuklukları fark ederseniz, vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanızı tavsiye ederiz.

Cevapla

Elit Köpek

Köpek Severlerin Buluşma Noktası

Elitkopek.com © Tüm Hakları Saklıdır