Nasıl insanların dönem dönem aşıları varsa tıpkı onlar gibi köpeklerin aşı takvimi bulunmaktadır. Yavru bir köpek dünyaya geldikten sonra sağlık sorunu yaşamamak için belirli uygulamalara ve aşı lamalara tabi olurlar. Bu uygulamalar ve aşılamalar sayesinde bağışıklıkları yükselir ve hastalıklara karşı direnç kazanırlar. Bu direnç onları dışarıdan gelen hastalık virüsüne karşı korur. Bu hastalıklarda kötü sonuçlar doğurabilecek hastalıklardır. Elbetteki her canlı aşı yapılsa da hasta olabilir. Bunu şu örnekle daha iyi anlatabiliriz. Mesela bir köpek girip olur bu ilaçla tedavi edilir. Ama düşününki kanser oldu. İşte bu tedavisi çok zordur. İşte bu gibi kritik virüslere karşı hayvanlarımızı aşılatmak gerekiyor. Peki takvim nasıl işliyor ? Sorunun cevabı altta.

İşte Köpeklerin Aşı Takvimi

  • -21. gün parazit tedavisi
  • -31. gün parazit tedavisi
  • -45. gün parvo corona yada puppy dp
  • -60. gün karma
  • -75. gün karma
  • -90. gün kuduz_karma
  • -105.gün bronşin
  • -120.gün lymeİle aşı prosedürü biter.

İşte Köpeklerin Aşı TakvimiBu tablodaki uygulamaların yerleri bazı şehirlerde değişe bilir. Bunun sebebi bulunduğunuz şehir deki hastalık yoğunluna göre belirlenir. Parazit tedavisi 3 ayda bir devam eder. Senelik aşı uygulaması bir yaş üstü sadece 4 tanedir. ( karma-kuduz-bronşin-lyme) Bunlar ana aşılardır.
Lütfen yavru köpeğinizi 2.karma uygulaması sonrasına kadar lütfen banyo yaptırmayın ve sokağa çıkarmayın. Veteriner hekiminiz sizleri bu konu hakkında detaylı bilgiler ile yönlendirecektir.

Bu takvime uyulduğu sürece can dostunuzun sağlığından emin olabileceksiniz. Nasıl kendiniz bir can taşıyor ve sağlığınız kıymetli ise bu onlar içinde geçerlidir. Köpek sahibi olmak baş başka bir duygudur. Onu bir hayvan değil bir dost olarak görürsünüz. Hani bir dostunuzu üzgün görseniz halini hatrını sorar ona destek olmaya çalışırsınız. Buda tam böyle bir olaydır. Nihayetinde bu dostumuz konuşamıyor size derdini anlatamıyor. Burada yapılması gereken hem bilinçli bir hayvan sever olmak hemde uzmanından konu hakkında bilgi almak. Köpeklerin Aşı Takvimi üste değindiğimiz gibi değişkendir. Bu listeye daha çok uzmanınız karar vermesi gerekmektedir. Bizim tarafımızdan satın alacağınız köpeğin ilk aşıları yapılarak size gönderilir. Ayrıca yapacaklarınız konusunda mini bir rehberlik hizmeti verilir. Elitköpek ailesi olarak can dostlarınızla sağlıklı günler dileriz.

Cevapla

Elit Köpek

Köpek Severlerin Buluşma Noktası

Elitkopek.com © Tüm Hakları Saklıdır