Özgür ruhlu ancak sosyal, sakin, sabırlı ve oyun sever bir karakteri vardır. Basset Hound ırkı köpekler oldukça iyi yürekli ve uyumlu olur. Ailesini sever. Bunlarla birlikte biraz inatçı olabilir ve yemek onlar için her zaman çok önemlidir. Onun yumuşak bakışlı yüzüne baktığınızda içinizden kucaklama hissi gelir. Kendisi o sevimli bakışları ile sizi içine içine çeker.

Basset Hound Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Basset Hound Hakkında Bilinmesi GerekenlerEğitim :Sabırla eğitilmesi gereken köpek cinslerinden biridir. İlgisini uyandırmak için hep aktif olması sağlanmalıdır. Yemek ile ödüllendirilmediği sürece kurallara uymayabilir.

Egzersiz ihtiyacı :
Çok fazla egzersiz yapması gerekmeyen ırktır ancak dışarıya çıkarıldığında enerjik ve heyecanlı olur. Bahçede oynamasına izin verilmeli ve kısa yürüyüşler yaptırılmalıdır.

Bakımı : Tüy dökerken tarakla ölü kılların temizlenmesinin yanı sıra, kulakları enfeksiyona karşı temiz tutulmalıdır. Ayak tırnakları düzenli bir şekilde kesilmelidir. Vücut yapısı Basset Hound gibi olan ırklarda olduğu gibi obezite; sırt ve iskelet problemlerine sebep olabilir. GDV hastalığına yakalanma olasılığı vardır. Bu hastalık fazla gazdan dolayı şişkinlik anlamına gelir ve hep dikkat gerektiren bir durumdur. Obezite ve GDV riskini azaltmak için öğünler gün içine düzenli bir şekilde yayılmalı ve çok fazla yiyecek verilmemelidir.

Tüy yapısı : Parlak, pürüzsüz, kısa tüyleri vardır. Her türlü renk olabilir. Beyaz üzerine kahverengi ve siyah lekeler oldukça yaygındır. Devamlı tüy döken bir cinstir.

Kökeni : Basset Hound (‘Basset’ kelimesi ‘cüce’ anlamına gelen yabancı kökenli bir kelimeden türemiştir.) orta çağda Fransa’da Aziz Hubert Manastırında iz sürme amaçlı yetiştirilmiştir. Kısa bacakları ve sivri burunlu oluşuyla yaprakların arasında arama yeteneği daha fazla gelişmiştir. Özellikle tavşan avı için çok uygun yapıları vardı. 3. Napolyon’un bu ırka ait bir kaç köpeği olmasıyla birlikte popularitesi giderek artmış ve 1863 yılında Paris köpek gösterisinde uluslar arası bir üne kavuşmuştur. Böylelikle 1800’lerde Amerika’ya getirilmiştir. New Orleans ve Buffalo gibi bazı şehirlerde, Kral ve Kraliçe Bassetlara taç giydirme töreninin de olduğu ve sadece bu ırka özel yarışmalar ve festivaller düzenlenmiştir. Resimli roman karakteri olan Fred Basset ve ‘Hush Puppies’ marka ayakkabıların logosu bu ırkın bilinen örneklerindendir.

Cevapla

Elit Köpek

Köpek Severlerin Buluşma Noktası

Elitkopek.com © Tüm Hakları Saklıdır